Polikistik over sendromu semptomları nelerdir?

Polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrinopatiler içerisindedir. Polikistik over sendromuna bağlı olarak kadınlardaki hiperandrojenik durum (erkeklik hormonunun yükselmesi) çeşitli semptomlara neden olur. Bu semptomlar hayatımızda nasıl karşımıza çıkar? 

Normal adet döngüsü olan kadınların yanında kilo artışı yani obezite, şiddetli hirsutismus, oligomenore yani seyrek veya hiç adet görememe ve infertilite yani çocuk sahibi olamamakla karşımıza çıkabilmektedir.

Daha farklı olarak polikistik over sendromunda karşılaşılabilen problemler; cushing sendromu, adrenal hipotiroidizm (tiroid hormonlarının yavaş veya hızlı çalışması), hiperprolaktinemi ya da böbrek üstü bezi ve yumurtalık tümörleriyle de karşımıza çıkabilir. 

Bir diğer problem olarak da artmış olan erkeklik hormonunun yanında insülin rezistansına bağlı bazı bulgular da açığa çıkmaktadır, bu sebeple şeker hastalığına yakalanmalarının normal popülasyona göre daha fazla olduğunu görmekteyiz. 

Bunun en önemlisi kadınlardaki hipertansiyon ve kandaki yağ oranlarının kişinin aleyhine olarak değişmesidir. Bunun sonucunda da damarlardaki yağlanma nedeniyle kalp hastalıkları ve beyindeki damarların tıkanmasına ve felçlere kadar gidebilecek hastalıklara da neden olabilmektedir. Bir diğer problem de tedavi edilmezlerse endometrium'un aşırı östronejik uyarıya bağlı olarak kanserleşmesidir.

0 Yorum

    Yorum Yaz