Temizlik ve Hijyen Politikamız

IVF Merkezinin Temizlik ve Hijyeninin Sağlanması

Steril alanlar oluşturmak her sağlık merkezinin zorunlu görevidir. IVF yani tüp bebek merkezlerinde de steril alanlar zorunluluktur ve özellikle dikkat edilmelidir. Hem güvenli çalışma alanı hem de hastalar için güvenilir ve hijyenik bir ortam oluşturma adına standartlara uygun temizlik ve hijyen çalışmalarının düzenli olarak yapılması gerekir.

Genel Temizlik Rutini

IVF merkezlerinde günlük, haftalık ve aylık temizlik planlamalarının yapılması gerekir. Temizlik öncesinde atıkların toplanması, ekipmanların sterilizasyonu, tezgâhların temizlenmesi ve sonrasında zemin temizliğinin yapılması gerekir. IVF merkezlerinin temizliğinde tezgâhlar temizlenirken yönetmeliğe uygun temizleyici maddeler kullanılır. Zemin temizliğinde ise kesinlikle kuru süpürme yapılmamalı ve yerdeki tozların yükselmesine engel olunmalıdır.

Haftalık ve aylık temizlik uygulamalarında daha detaylı temizlik yapılır. Lavabo, duvar, tezgâh üstü günlük rutinden daha detaylı olarak temizlenir. Bu işlemler esnasında da kuru süpürme kesinlikle yapılmamalıdır. Yerden alınması gereken atıklar varsa bir faraş, süpürge ya da fırça yardımı ile alınmalıdır.

Genel temizlik rutini içerisinde laboratuvar ekipmanlarının temizliği de yer alır. Cam malzemeler önce su sonra hijyenik çözeltiler ile temizlenir. Cam içerisinde bulunan kimyasal maddelerin temizliğinde ise sabunlu su, kronik asit çözeltisi ya da bazik permanganat çözeltisi kullanılır. Plastik ve metal ekipmanlar sabun çözeltisi ile temizlenir. Eğer su ve sabun yeterli gelmezse kromik asit çözeltisi ve nitrik asit bu ekipmanların temizliğinde kullanılabilir.

Kişisel Koruyucu Ekipmanlar

IVF merkezlerinde özellikle hasta ile temasın olduğu ortamlarda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımına dikkat edilmelidir. Eldiven, önlük, cerrahi maske, yüz siperliği gibi malzemelerin ihtiyaca göre kullanılması, kullanım sonrasında tıbbi atık olarak ortadan kaldırılması gerekir. Dezenfekte edilemeyecek ekipmanlar hastaya özel olarak kullanılmalı ve işlemler tamamlandıktan sonra mutlaka atılmalıdır.

Genel Hijyen Kuralları

Merkezlerin genel temizlik kuralları gereğince mesai saati başlamadan önce ve mesai sonrasında temizlenmesi gerekir. Gün bittikten sonra ofisler, laboratuvarlar ve ameliyathaneler temizlenmelidir. Bu temizliğe ek olarak çalışma saatleri başlamadan önce de koridorlar, merdivenler ve bekleme salonlarının temizlenmesi gerekir. Özellikle tıbbi alanlarda temizlik gün içerisinde yeniden yapılabilir.

Atık Maddeler

IVF merkezlerinde evsel, kimyasal ve tıbbi atıkların ayrıştırılması ve yönetmeliklere uygun olarak atılması önemlidir. Evsel atıkların geri dönüşüme uygun olarak ayrılması ve gerekli merkezlere gönderimi yapılır. Kimyasal ve tıbbi atıklar ise yönetmeliklerin uygun gördüğü şekilde gerekli birimlere teslim edilmelidir.