İdrarda Yumurtlama Testleri

Bir kadının bir yumurtlama döneminde gebe kalabilme şansı yumurtlama günü ve bundan 1 gün öncesiyle sınırlıdır. Bu günleri idrarda yumurtlama testleriyle doğru bir şekilde belirleyebilmek mümkündür.

İdrarda yumurtlama testleri LH hormonunun önce kanda ve sonrasında idrarda yükselmesi esasına dayanır ve idrarda LH hormonu yükselmesini gösterir. Her kadının adet döngüsünün uzunluğuna göre yumurtlama zamanı farklılık gösterir. İdrarda yumurtlama testleri, adet döngüsünün uzunluğuna göre yumurtlama zamanını belirlemede çiftlere yardımcı olur.

Testler Ne Şekilde Başarılı Olur?

Yumurtalıkta büyüyen folikül hücresi adet döneminin başından itibaren folikülü uyarıcı hormon FSH'nin etkisiyle büyümeye başlar. Folikülün çapı ortalama 17-20 mm ulaştığında yine beyinden üretilen LH hormonunun etkisiyle folikül zarı yırtılır ve içindeki yumurta hücresi karın boşluğuna tüplere doğru atılır. Bu olaya ovulasyonyani yumurtlama adı verilir. 

Folikül çatladıktan sonra tüplerin içinde geçen yumurta hücresinin ömrü ortalama 24 saat olup bu süre geçtikten sonra yumurtanın spermle döllenme olasılığı sıfıra düşer. Bu nedenle yumurtlama döneminde cinsel beraberlik ve zamanlaması çok önemlidir.LH hormonu kanda yükselmeye başladığı zaman,idrarda yükselmeye başlar ve idrarda yükselmeyi takip eden 24-48 saatlik dönemde yumurtlama gerçekleşir. Gebelik planlayan kadınlar idrar yumurtlama testlerini yaptırarak yumurtlama ve buna bağlı olarak da cinsel birliktelik zamanını belirleyebilir.0 Yorum

    Yorum Yaz