AMH Testi ve Önemi

Tam açılımı "Anti-Müllerian Hormon Testi" olan AMH testi, kadın kaynaklı kısırlık araştırması kapsamında kadınların yumurtalık rezervlerinin ölçülmesi için gerçekleştirilen bir test olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda erken menopoz teşhisi amacıyla da bu test uygulanabilmektedir. 

Anti-Müllerian hormonu yumurta keseleri içerisinde gelişen hücreler tarafından salgılanır. Kadınların doğurganlık oranları hakkında bilgi alınmasını sağlayan AMH testi rezerv durumlarının değerlendirilmesi adına da önemli veriler sunmaktadır. Genel olarak 40 yaş ve üzerindeki kadınlarda AMH değeri düşüktür. Yine de bu değerlerin hangi seviyede olması gerektiği hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. İdeal oranlar ise 13 - 14 ng/ml olarak ifade edilmektedir. 

AMH testi sonuçlarının düşük çıkması yumurtalık rezervlerinin azaldığını; diğer bir deyişle yumurtalıkların içerisindeki yumurtaların az olduğu anlamına gelir. AMH testi sonuçları düşük çıktığında gebe kalmak isteyen kadınların tüp bebek tedavisi ile anne olabilme şanslarının arttırılması adına uygulanacak tedavi süreçleri oldukça önemlidir. Bu nedenle kısırlık şüphesi taşıyan kadınların çok zaman kaybetmeden AMH testini yaptırmaları gerekir. Test geç yapıldığında yumurtalık rezervleri giderek azalabileceği için gebelik oluşma oranında düşüş meydana gelebilir.

AMH Testi Ne Zaman Yapılmalıdır? 

AMH testi yaptırılması gereken farklı durumların olduğu söylenebilir. 35 yaşın üstünde çocuk sahibi olmak isteyen ancak 6 aydan fazla süredir gebe kalamayan kadınlar bu test ile yumurta rezervleri hakkında bilgi edinebilirler. Tüp bebek tedavisi olmak isteyenler AMH testi ile tedavi süreçlerinin şekillendirilmesi adına avantaj elde edebilirler. Kanser tedavisi gören ve doğurganlığının nasıl etkilendiğini öğrenmek isteyenler de yumurtalık tümör şüphesi taşıyanlar da ilerleyen dönemde gebe kalmak isteyen ve mevcut durum hakkında bilgi almak isteyenler de bu testi yaptırabilir. 

AMH Testinin Önemi Nedir?

Gebe kalmak isteyen ve tüp bebek tedavisine başvuran kadınların mevcut yumurtalık rezervlerinin değerlendirilmesi kişiye özel tedavi süreçlerinin başlatılması adına oldukça önemlidir. Test sonuçlarının düşük çıkması kadar yüksek olması da tüp bebek tedavisi kapsamında kullanılan ilaçların etkilerini değiştirebilir. Bu test kadınların en doğru tedaviyi almaları ve gebelik şanslarının arttırılması adına önemli bir gereklilik olarak düşünülmelidir.

0 Yorum

    Yorum Yaz