Endometriozis

Halk arasında "çikolata kisti" olarak bilinen endometriozis; rahim iç yüzeyini döşeyen ve adet dönemi ile birlikte dökülen endometrial dokunun rahim dışına çıkması ve büyümesi ile meydana gelen bir jinekolojik rahatsızlıktır. Kadın kaynaklı kısırlık sorununa yol açabilen endometriozis bağırsaklarda, yumurtalıklarda, fallop tüplerinde görülebilir. Çikolata kisti yumurtalık bölgesine yerleştiğinde hem yumurta kalitesini azaltabilir hem fallop tüplerinin fonksiyonlarına zarar verebilir hem de karın içi yapışıklık oluşmasına yol açabilir. 

Endometriozis Nedenleri

Birçok hastalık gibi çikolata kistine neden olan tek ya da kesin bir nedenden bahsedilmez. Ancak çeşitli risk faktörlerinin endometriozis oluşum riskini arttırdığı kabul edilir. Geriye doğru kanama, genetik yatkınlık ve bağışıklık sistemi sorunları endometriozis risk faktörleri arasında gösterilir. 

Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

Endometriozis birçok farklı belirtiye neden olabilir. Belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye değişebilir. En spesifik etkisi adet dönemlerinin aşırı ağrılı geçmesidir. Pelvik, bel ve karın bölgelerinde ağrı ve kramplar meydana gelebilir. Çikolata kisti cinsel ilişki sırasında ağrıya da yol açabilir. Tüm bunların haricinde kanama miktarında çoğalmaya, adet dönemlerinde şişkinliğe ve bulantıya da neden olabilir. 

Endometriozis kadın kaynaklı kısırlık oluşumuna neden olan en önemli faktörler arasında da yer alır. Kısırlık şikayeti nedeni ile jinekolojik muayene olan kadınların büyük bir kısmında çikolata kisti varlığı tespit edilmektedir. Hastalığın teşhisi sırasında pelvik muayene, ultrason, manyetik rezonans görüntüleme, laparoskopi gibi çeşitli tanı yöntemlerine başvurulması gerekebilir. 

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çikolata kistinin tedavisi kişinin çocuk sahibi olmayı isteyip istemediğine, yaşadığı şikayetlerin şiddetine ve yaşına göre farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Hastanın herhangi bir şikayet yaşamadığı durumlarda izlem tedavisine de başvurulması mümkündür. Fakat hasta çok ciddi bir ağrı sorunu yaşıyorsa, ilaçlarla semptomları kontrol altına alınamıyorsa ve hayat kalitesi düşüyorsa bu durumda ilaç ve/veya cerrahi yöntemler gündeme gelir.

Çikolata kisti tedavisinde medikal tedavi ve cerrahi yöntemler kullanılabilir. Genellikle ilk olarak ilaç tedavisi denenir, sonuç alınamazsa cerrahiye başvurulur. Bazı durumlarda her iki tedavi yönteminin eş zamanlı uygulanması gerekli olabilir. Bebek sahibi olmak isteyen çikolata kisti hastalarında laparoskopik cerrahi başarılı sonuçların alınmasını sağlar.

0 Yorum

    Yorum Yaz